Jesteś tutaj

Pracownia Diagnostyki Obrazowej - RTG

Gabinet nr 019, przyziemie

terminy
12 424 54 70 lub 12 424 54 71
informacja 12 424 54 52

Kierownik
Rafał Mirkiewicz

Pracownia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 8:00 - 18:00 oraz w piątek w godz. 8:00 - 15:00.

Pracownia Diagnostyki Obrazowej jest kompleksowo wyposażona w najnowszej generacji urządzenia i aparaty RTG. Oferujemy pełen zakres badań radiologicznych stomatologicznych wykonywanych przez wykwalifikowany personel posiadający wszelkie niezbędne szkolenia i uprawnienia.

Wszystkie nasze urządzenia posiadają certyfikaty jakości i świadectwa dopuszczające do eksploatacji i działania na terenie  kraju oraz podlegają kontroli jakości poprzez wykonywanie wewnętrznych testów podstawowych aparatów rentgenowskich oraz corocznych testów specjalistycznych. Dzięki temu możemy gwarantować usługi na najwyższym poziomie i zapewnić Państwu maksymalny poziom bezpieczeństwa radiologicznego.

Najczęsciej zadawane pytania dotyczące wykonywania badań rentgenowkich:

Jakie rodzaje zdjęć i badań można wykonać w Pracowni Diagnostyki Obrazowej UKS w Krakowie?

Badania 2D:

 • pantomograficzne przeglądowe (OPG)
 • pantomograficzne program pediatryczny (redukcja dawki o 40%) 
 • czynnościowe stawów skroniowo-żuchwowych (w zwarciu i rozwarciu) 
 • cefalometryczne boczne profilowe (telerentgen boczny profilowy) 
 • cefalometryczne tylno-przednie (telerentgen P-A) 
 • zębowe (wewnątrzustne-punktowe) w technice: dwusiecznej kąta lub kąta prostego
 • zgryzowe 
 • skrzydłowo-zgryzowe 

Badania 3D (tomografia komputerowa):

 • CBCT szczęka/żuchwa
 • CBCT twarzoczaszka, zatoki 
 • CBCT stawów skroniowo-żuchwowych

Jakie zdjęcia RTG mogę wykonać bez skierowania?

Bez pisemnego skierowania możliwe do wykonania są jedynie zdjęcia  wenątrzustne (punktowe) w technice: dwusiecznej kąta lub kąta prostego. Pozostałe zdjęcia lub badania CBCT mogą być wykonane tylko na podstawie pisemnego skierowania od lekarza.

Uwaga! w przypadku pacjentów do 16 r. ż.  skierowanie do badania rtg (wszystkie rodzaje w tym wewnątrzustne, punktowe) oraz książeczka zdrowia jest wymogiem niezbędnym do wykonywania badania (Rozp. Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej - Dz. U. 2011 Nr 51 poz. 265).

Mam skierowanie na badanie RTG od lekarza spoza Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej - czy mogę takie badanie wykonać w Państwa placówce?

Tak. W takim przypadku w pierwszej kolejności proszę udać się do Centralnej Rejestracji, gdzie uzyskacie Państwo wskazówki co do dalszego postępowania. Opłaty za badanie RTG przyjmuje Kasa Kliniki przed wykonaniem badania.

Chciałbym wykonać zdjęcie punktowe zęba. Gdzie mam się udać?

Proszę udać się do Centralnej Rejestracji, która skieruje do Pracowni i pomoże załatwić formalności. Wszelkich informacji dotyczących tego tematu można uzyskać pod numerem telefonu: 12 424 54 70 lub 12 424 54 71

Jak przygotować się do badania RTG?

Do zdjęć pantomograficznych, cefalometrycznych, stawów skroniowo-żuchwowych i badań tomograficznych prosimy o wcześniejsze usunięcie elementów metalowych z okolicy głowy i szyi (ozdoby, okulary, ruchome protezy itp.).

Autor: 
Administrator (admin)
Ostatnia modyfikacja: 
wtorek, Czerwiec 11, 2019 - 12:16
Liczba wyświetleń: 
1567